Hlavní menu:

04.10.2014, kategorie: Tématické texty

Mimořádný synod o rodině ve Vatikánu

V neděli 5. října 2014 začal mimořádný synod o rodině (biskupský synod je shromáždění biskupů, kteří mají za úkol pomáhat papeži svou radou při vedení celé katolické církve). Tématem podzimní synody o rodině jsou Pastorační výzvy týkající se rodin v kontextu evangelizace. Dále najdete i projednávaný dokument Instrumentum laboris ke stažení.

Na mimořádném synodu o rodině budou kromě biskupů při jednání přítomny i manželské páry, které se zúčastní ve skupinách expertů a auditorů. Mají právo promluvit v synodní aule, avšak nikoli hlasovat. Jeden manželský pár byl vybrán mezi šestnáct odborných poradců, tedy spolupracovníků zvláštního sekretáře synodu. Českou republiku zastupuje olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.

Během dvou týdnů synodních prací se účastníci shromáždění budou zabývat pracovním dokumentem Instrumentum laboris, který v červnu představil generální sekretář synodu, kard. Baldisseri. Podle italského kardinála je cílem nadcházejícího synodu “ukázat dnešnímu světu krásu rodiny a její hodnoty, vycházející najevo při hlásání Ježíše Krista, který zahání strach a nastoluje naději”. Jak již dříve oznámila řádná rada synodu, budou synodní práce probíhat v souladu s novou metodologií, umožňující dynamičtější účast synodních otců. Synod chce učinit nezbytné kroky k tomu, aby vydal nové směrnice pro chod synodních prací, nebo případně přistoupil k jejich zcela nové organizaci. V závěru říjnového mimořádného synodu o rodině se nepočítá s vydáním psaných dokumentů. Shromáždění totiž bude první etapou reflexe, kterou uzavře řádný synod na podzim příštího roku. Ve dnech 4. až 25. října 2015 se bude věnovat tématu “Ježíš Kristus odhaluje tajemství a povolání rodiny.” 

Ke stažení: Relatio synodi, 374 kB; Otázky, 215 kB


© Design, redakční systém: Webdesignum.cz 2008 - 2010