Hlavní menu:

10.04.2008, autor: Jaro Křivohlavý, kategorie: Tématické texty

MANŽELSKÉ ROZHOVORY

Manželé by se měli naučit tvořivě zvládat konflikty tak, jako se naučili milovat se. Ann Laudersová

V mládí visel u nás doma nad manželskými postelemi rodičů kulatý obraz v černém rámu. Představoval blonďatého mladého muže držícího v náručí tmavovlásku. Hleděli si do očí a usmívali se. Došlo mi, že tímto způsobem chtěl malíř vyjádřit, co to je manželství.

Po padesátileté zkušenosti ve vlastním manželství bych já na takový obraz nejraději namaloval, jak spolu něco děláme nebo jak spolu jdeme na procházku, držíme se za ruce a hovoříme spolu. Nemusela by to být zrovna procházka parkem. To nejpodstatnější by bylo hlavně to, že si spolu povídáme.

Hovořili jsme spolu při každém setkání za svobodna - a rádi. Měli jsme si toho tolik co říct! A trvá to doposud. Každý člověk musí řešit nějaké otázky, problémy, nejasnosti a má co sdělit druhým. Komu to všechno máme vyklopit? Domnívám se, že i k tomu je tu manželství.

Kdysi jsem četl definici přátelství. Ta říkala, že přítel je člověk, kterému mohu důvěřovat, před nímž mohu hovořit bez obav: že by toho mohl zneužít a využít. Manželství je z určitého hlediska svazkem přátel - přátel z nejvěrnějších. Svému životnímu partnerovi mohu tedy říct všechno - I to, co bych nikdy nikomu jinému neřekl. Nemusím mít strach.

S manželkou spolu debatujeme o tisíci maličkostech, o každodenních drobných věcech. O velikých problémech však nikdy nehovoříme doma vsedě u stolu, ale na procházce. S našimi kroky jdou i naše myšlenky. Rytmus kroků nás uklidňuje a pohled dopředu hledá i cestu z problému, které máme řešit.

Při rozhovoru nejde jen o to, aby jeden z nás začalo bolavém tématu hovořit. Důležité je i to, aby druhý - ať jsem to já nebo jsi to ty - naslouchal. Aby nejen slyšel, ale pokusil se porozumět a pochopit, co partner říká, aby si to správně vyložil, interpretoval. Aby byla má představa o tom, co ty mi říkáš, co nejpřesnější, k tomu slouží dotazy a otázky. Ty lze mezi přáteli považovat nikoli za dotěrnost, ale za snahu o lepší a hlubší porozumění.

z knihy J. Křivohlavého O šťastném manželství, Karm.nakl.2005, str.30-31

Zdroj: z knihy J. Křivohlavého O šťastném manželství, Karm.nakl.2005, str.30-31


© Design, redakční systém: Webdesignum.cz 2008 - 2010